Blog

Czym są spektrometry iskrowe?

alt

Analiza jakościowa, ilościowa oraz kontrola jakości metali czy pierwiastków chemicznych stanowi kluczowy element badań lub produkcji. Zadania te występują w laboratoriach bądź niektórych dziedzinach przemysłu. Mechanizm, który doskonale i precyzyjnie sprawdza się do takich procesów to spektrometr iskrowy.

Definicja i funkcje

Sprzęty optyczne, które służą do analizy metali, są nazywane spektrometrami iskrowymi. Ułatwiają pracę w laboratoriach oraz wielu gałęziach przemysłu, np. motoryzacyjnym. Cieszą się dużą popularnością na rynku, gdyż w łatwy i szybki sposób można określić stężenie pierwiastków. Spektrometry iskrowe mają za zadanie precyzyjnie zanalizować stopy metali oraz zrobić pełną analizę ilościową jak badanie zawartości, np. siarki, fosforu, węgla i boru. Kolejnymi funkcjami tego urządzenia są: identyfikacja stopów metali i precyzyjna analiza wielopierwiastkowa. Wiele spektrometrów ma biblioteki kalibracyjne, które odpowiadają konkretnym grupom stopów jak stali niskostopowych, nierdzewnych, konstrukcyjnych, węgla czy stopów aluminium, brązu lub żelaza. Badanie spektrometrem jest bezinwazyjne i dużo bardziej ekonomiczne od chemicznych technik analitycznych.

Typologia

Spektrometry iskrowe dzieli się na urządzenia stacjonarne oraz mobilne. Pierwsze służą do analizy składu stopów w laboratoriach czy na liniach produkcyjnych. Analiza określonych pierwiastków, stali niskostopowych, nierdzewnych, chromowych, stali automatowych i narzędziowych, stopów aluminium czy miedzi jest zależna od stopnia zaawansowania urządzenia. Spektrometry stacjonarne charakteryzują się ogromną wydajnością i kompaktowym rozmiarem. Stanowi to idealne rozwiązanie dla małych i średnich laboratoriów. Spektrometr można wyposażyć w specjalny wózek, dzięki czemu zyska mobilność i elastyczność. Drugi typ spektrometru można przenosić w dowolne miejsce i wykorzystywać wszystkie jego właściwości. Jest to bardzo komfortowe, gdyż analiza i pomiary mogą odbywać się szybciej oraz sprawniej. Jest to szczególnie przydatne w przemyśle, kiedy na etapie odbioru materiałów należy je od razu zidentyfikować bądź ocenić ich zawartość. Spektrometry mobilne wyróżniają się dokładnością, niezawodnością oraz precyzją.